eilat09022010b.jpg
דף הבית

עקרונות בטיחות בקיאק ודייג מקיאק
נכתב ע"י איל הלפרין   
חמישי, 29 מרץ 2007 10:26
Article Index
עקרונות בטיחות בקיאק ודייג מקיאק
Page 2
All Pages

תגיות :Paddling | Safety

צריך להבין שדייג מקיאקים הוא אינו ספורט בטוח ! כאשר אנחנו חותרים או דגים להנהתנו בקייאק, יש יותר מדי דברים שעלולים להשתבש :  גלי חוף גבוהים, מזג אויר משתנה, כלי שייט עם שייטים לא זהירים, אוסף מיתרים וחבלים שפזורים בכל עבר, "מיפלץ" שמושך בכוח את החכה, שתייה לא מספקת ועוד. מצבים כאלו, ועוד רבים אחרים, עלולים להסתיים בצורה מפתיעה ומסוכנת.
אימונים והכנה מראש להתמודדות עם מצבים בעייתיים, אולי לא יצליחו למנוע הקלעות למצבים אלו, אך בהחלט יסייעו להתמודד עימם.
הנושאים העיקריים הנוגעים לבטיחות בדייג מקיאקים מובאים בהמשך. כוונת המאמר לספק סקירה כללית (ובעברית ! ), על כל ההיבטים המרכזיים הנוגעים לנושא הבטיחות מדייג מקיאקים. יש לקחת בחשבון, שעל כל אחד מהנושאים, ניתן לכתוב/למצוא מאמר משל עצמו (מומלץ!).  


1. אפודת הצלה PFD Personal Flotation Device
אפודת ההצלה הוא אביזר הבטיחות החשוב ביותר ! במידה ואנו מוצאים את עצמנו באופן מפתיע בתוך המים, תפקידה של האפודה הוא לשמור את ראשנו מעל המים.
מומלץ לרכוש אפודה ייעודית לקיאקים שכן היא הרבה יותר נוחה לחותר, מאפודה למטרות שייט כלליות. ככל שהאפודה תהיה נוחה יותר, נחוש בה פחות, וככל שנחוש בה פחות, לא נהיה מודעים לקיומה ולא נחשוב להוריד אותה מהגוף כך שברגע שנזדקק לה, היא תהיה עלינו !

2. ציוד עזר : משרוקית, סכין, פנס. טלפון נייד.
מעבר לאפודה מומלצים לנשיאה מספר אביזרים בטיחותיים נוספים :
משרוקית : במידה ונקלע למצב מסוכן בים, שריקה חזקה במשרוקית יכולה להפנות את תשומת הלב של סירה קרובה ולסייע לנו.
סכין : סביבת הדייג/חותר בקיאק היא אינה סביבה מסודרת. חוטי דייג, מיתרי חיזוק, ליש למשוט, לישים לחכות ועוד, עלולים להסתבך ולהתברדק, ואיכשהו נמצא את עצמנו במרכז התסבוכת. סכין חדה בהישג יד בהחלט עשויה לעזור במקרים מעין אלו.
פנס : במידה וחשקה נפשנו בשייט ערב/לילה, לא יזיק שנוכל לסמן את עצמנו לכלי שייט קרבים או לראות לקראת מה אנו שטים.
טלפון נייד : ליצירת קשר במקרי חרום עם הגורמים המתאימים. כמובן שיש לדאוג לשקית אטומה ולבדיקה שאנו נמצאים באיזור הכיסוי שלו.

3. נפילה/טיפוס לקיאק.
נפילה מהקיאק למים, כאשר היא מתרחשת בצורה בלתי צפויה, עלולה להיות מסוכנת. ברגע אחד אנו יכולים למצוא את עצמנו במים, מנסים להבין איפה אנחנו נמצאים ואיפה הקיאק. חשוב מאד לדעת לטפס חזרה לקיאק לאחר "צלילה" לא צפויה. הטיפוס לקיאק, אפשרי ופשוט, כמובן בתנאי שמבצעים תרגולים שוטפים בנפילה וטיפוס לקיאק.
לעולם, אל תצאו לשוט בקיאק, אם אינכם יודעים כיצד לרדת או לעלות ממנו במים.

ראה הרחבה במאמר "טיפוס לקיאק במים עמוקים"

4. ביגוד מתאים.
יש להתלבש בהתאם לעונה ולמזג האוויר. למרות שאיננו נמצאים באזור בעל תנאי מזג אויר קיצוניים. עדין נפילה למים בחורף או בתחילת האביב, עלולה להיות חוויה מקפיאה למדי, ובמידה והשהיה במים הופכת להיות לממושכת, הדבר עלול להוביל להיפותרמיה. בקיץ יש ללבוש ביגוד מתאים להגנה מפני השמש החזקה.
ביגוד מתאים לכל עונה, ניתן למצוא בחנויות לציוד ספורט ימי.

5. חתירה באזור גלי החוף (Surfing Zone).
אזור גלי החוף, הוא האזור המסוכן והבלתי צפוי ביותר כשמדובר בדייג מקיאקים.
אם חפצה נפשנו לא לאבד ציוד יקר, או חלילה לסכן את עצמנו יתר על המידה, חובה עלינו, להתנסות בחתירה בגלי החוף, בשני הכיוונים כניסה לים ויציאה ממנו. ככל שנכיר יותר את התנהגות הקיאק שלנו באזור זה, כך יהפכו הכניסה והיציאה לים לבטוחות ומהנות יותר.

ראה הרחבה במאמר "כניסה ויציאה בים גלי"  

  

כניסה לחברים רשומים


ברוך הבא, אורח. בבקשה התחבר או הירשם.
 
 

מי מחובר כעת

2 אורחים, 0 משתמשים
סך הכל משתמשים: 3239
סך הכל הודעות: 261765
סך הכל דיונים: 23376
סך הכל קטגוריות: 7
סך הכל פורומים: 19

קישורים נוספים


Image
© 2022 IKF
כל הזכויות שמורות
מפעילי האתר
- שימוש באתר מהווה הסכמה לתנאי תקנון השימוש בו -
כל המוצג באתר זה הינו בגדר מידע לעיון בלבד ואין להתייחס אליו כהצעה או המלצה לביצוע או לאי-ביצוע של פעילות כלשהי. לחצו כאן לעיון בתקנון השימוש האתר