t112009b.jpg
דף הבית

כניסה ויציאה בים גלי
נכתב ע"י איל הלפרין   
שלישי, 03 אפריל 2007 06:02
תחביב "דייג מקיאקים" הוא תחביב נהדר המאפשר דייג במגוון דרכים כמו בולוס , זרזור וצלילה חופשית, אולם יש להתחשב במכלול ההיבטים הבטיחותיים, הנוגעים לספורט זה. מאמר זה נוגע באחד הנושאים המרכזיים הנוגעים לבטיחות בדייג מקיאקים והוא - כניסה ויציאה מהים.

אחד היתרונות המרכזיים של דייג מקיאק, זה האפשרות לשוט למקום בו הדגים נמצאים. אולם ללא הכישורים הנדרשים להתנהגות נכונה באיזור גלי החוף, אנו עלולים להקלע למצבים מסוכנים בבואנו להכנס לים ויותר מכך, בבואנו לצאת ממנו.

 

התנהגות לא נכונה באיזור גלי החוף, עשויה להסתיים בהתהפכות הקיאק וריצה מבוהלת שלנו   בעקבותיו (ובעקבות ציוד הדיג המתפזר לכל עבר) לכיוון החוף. (לריצה המבוהלת לכוון החוף עלול להתלוות גם צחוקם של מטיילים בחוף, שיעצרו להנות מהמחזה שנראה מרחוק משעשע למדי )

במקרים חמורים יותר, הסיפור עלול להסתיים באובדן ציוד יקר וחלילה בפגיעות גופניות - הסיכויים לאובדן ציוד יקר וחלילה פגיעות גופניות,  שכיחים יותר בתחום של גלי החוף בעת הכניסה והיציאה, יותר מאשר בזמן הדייג עצמו.

עם ברצוננו להמנע ממצבים אלו, הדבר החשוב ביותר שעלינו לעשות, הוא קודם כל להכיר את הקיאק שלנו ומגבלותיו. כל קיאק מתנהג שונה במים ומתנהג שונה באיזור גלי החוף. מומלץ לצאת עם הקיאק ללא ציוד דייג וכשהים רגוע ופשוט להשתעשע עימו : לקפוץ ממנו למים ולטפס חזרה, לשכב, לעמוד ולהסתובב עליו בישיבה לכל הכיוונים ועל ידי פעולות אלו ללמוד את מגבלותיו ומהי נקודת ההתהפכות שלו. השלב השני הוא להמשיך ולשחק אבל באיזור גלי החוף – משחקים אלו יתרמו רבות להתנהגות נכונה שלכם בזמן בכניסה לים ויציאה ממנו לצורך דייג.

פתגם מקובל בתחום של דייג מקיאק אומר – "dress to swim and rig to flip" – פתגם זה נכון בעיקר לאיזור גלי החוף. יש להתכונן להתהפכות בכל רגע וכן לדאוג לאיבטוח מלא של הציוד היקר - במידה ליש לכם תאים אטומים בקיאק, תשתמשו בהם.

יש ללבוש תמיד אפוד בטיחות ! פגיעה בראש או בצלעות, יכולה להתרחש בעת התהפכות ואפודת הצלה עשויה להציל את חייכם.

למרות שהתנאים בים משתנים מחוף לחוף וכל קיאק שונה מחברו, הטיפים המובאים להלן מתאימים לכולכם.


כניסה לים :

 שגיאה מקובלת היא לחשוב שהכניסה לים היא החלק הבעייתי והיציאה ממנו היא החלק הקל – ההיפך הוא הנכון !

במידה והגלים הם בגובה שאתם חושבים שאתם יכולים להתמודד איתם, הפעולות שיש לנקוט בשביל כניסה מוצלחת לים :

1.     לאבטח היטב את הציוד - כשהגלים קצת גבוהים, כשעוברים את הגל, חלק מהקיאק נמצא באוויר, ואח"כ נוחת למטה -  יכול להעיף ציוד. כמו כן אם הגל נשבר לפנינו, הקצף יעבור על פני הקיאק וייקח איתו כל מה שלא יהיה מאובטח.

2.     לבחור מקום בו הגלים יחסית נמוכים.

3.     להמתין ל"שטיל" יחסי (לגלים בדרך כלל רצף קבוע - לאחר כמה גלים גבוהים בד"כ יהיה פרק זמן קצר של גלים נמוכים יותר).

4.     לחתור בכח ומהירות קדימה לכוון הגלים ולים –  חשוב מאד לשמור על המומנטום קדימה – במהירות מספקת, הקיאק יטפס מעל הגל ויעבור הלאה. במידה והגל יקח אתכם אחורה, יש סיכוי גבוה שתתהפכו.

 

** לפני הכל, חובה להתבונן הגלים להעריך את יכולתכם לעבור את גלי החוף – לפעמים הדבר הטוב ביותר לעשותו הוא לעבור לחוף אחר או פשוט לחזור הביתה !
 

יציאה מהים :

יציאה מים גלי דורשת בעיקר תזמון טוב. היציאה האופטימלית ביותר, תהיה חתירה בעקבות גל עד לחוף, אולם בפועל לא תמיד מצליחים לחתור מהר בעקבות גל ולפני שמספיקים להבין מה קורה, אנו מוצאים את עצמנו בתחתיתו של גל המאיים להשבר עלינו, וזהו בדיוק המקום בו נזדקק לכל המיומנות שרכשנו על מנת להשאר על הקיאק ולא מתחתיו. גם אם שרדנו את הגל הראשון הסיפור עוד לא נגמר מאחר שאחיו של הגל, מגיע במהירות אחריו שמח להפוך אותנו ואת הציוד היקר.

הפעולות שיש לנקוט ליציאה מוצלחת מהים :

1.     יש להתקרב עד כמה שניתן לנקודת השבירה של הגלים כשהקיאק מכוון לחוף.

2.     ברגע שמחליטים לצאת מתחילים לחתור במרץ בעקבות גל נשבר בכדי לברוח עד כמה שניתן מהגל הבא.

3.     במידה והגל הבא משיג אותנו והתחלנו לגלוש, כדי לשמור על הכיוון בזמן גלישה, יש להכניס את להב המשוט למים כמה שיותר מאחורינו, בירכתי הקיאק, ולהשתמש במשוט כמו בהגה. כדי לסובב את הקיאק ימינה, נשתול את הלהב מאחורינו בצד ימין ונפעיל לחץ על המשוט, מעין חצי חתירה אחורה. אותו הדבר ניתן לעשות בצד השני. חשוב מאד להסתכל על העניין כאילו המשוט "שתול" במים ומשמש ציר, ואנחנו עובדים עם הגוף ומסובבים את הקיאק סביב הציר. אם ננסה לסובב את הקיאק כמו שאנו עושים בד"כ, בחתירה קדימה בצד הקיאק (מה שנקרא Forward Sweep), נרגיש כאילו אין השפעה על הקיאק ויתרה מזאת, המשוט עלול "להשתל" במים ולהפוך אותנו. זה קורה כי מהירות הגל גבוהה ממהירות החתירה שלנו.

4.     נקודה נוספת חשובה מאד, במיוחד בקיאקים הארוכים , היא להעביר כמה שיותר משקל גוף אחורה, כדי למנוע שקיעה של החרטום במים.

5.     אם בכל זאת הסתובבנו, לא לנסות להלחם, משוט במים בזמן הלא נכון ובמקום הלא נכון ייתפס ע"י הגל, יימשך מתחת לקיאק, ויהפוך אותנו. אם הגענו למצב של גלישה במקביל לגל, יש להעביר משקל גוף לכוון הגל (לכוון הים ולא החוף), זה הזמן לבדוק את רצועות הברכיים שלכם (למי שיש), להרים את הברך בצד שפונה לחוף, ולהשען לכיוון הגל.
בצורה כזו ניתן גם לגלוש על הצד עד לחוף. ההסבר לכך הוא פשוט, אנחנו רוכבים על גל שהוא מהיר בהשוואה למים העומדים בתחתית הגל, אם משקל הגוף יהיה בכיוון החוף, דופן הקיאק "תכנס" מתחת למים האיטיים בתחתית הגל ואנחנו נתהפך לכיוון החוף, כשאנחנו מעבירים משקל לכיוון הגל, אנחנו שומרים את דופן הקיאק "מעל" המים האיטיים למטה, וגולשים מעליהם.

6.     גם אם עברתם את הגלים הגדולים עדין לא הגעתם למנוחה ולנחלה – ניתן להתהפך בקלות גם בגלים הקטנים ע"י החול – אז להשאר מרוכזים עד הרגע בו אתם יוצאים מהקיאק.
 

נקודות חשובות :

1. תמיד יש ללבוש אפודת בטיחות.

2. אם קופצים מהקיאק במים, אין לעמוד כשהקיאק נמצא בינכם לבין הגלים.הכח של הגלים ומשקל הקייאק יכולים לגרום לפגיעה אם הקיאק יפגע בכם.

לסיכום, במאמר מובאות הנקודות להתנהגות נכונה בזמן כניסה או יציאה עם הקיאק מהים. חשוב מאד, לנסות ולתרגל נקודות אלו כמה שיותר ובלי ציוד דיג. ככל שהמיומנות תשתפר, כך נהנה יותר מהתחביב ונקטין את הסכנות הכרוכות בו עד למינימום.
 

כניסה לחברים רשומים


ברוך הבא, אורח. בבקשה התחבר או הירשם.
 
 

מי מחובר כעת

2 אורחים, 0 משתמשים
סך הכל משתמשים: 3239
סך הכל הודעות: 261765
סך הכל דיונים: 23376
סך הכל קטגוריות: 7
סך הכל פורומים: 19

קישורים נוספים


Image
© 2022 IKF
כל הזכויות שמורות
מפעילי האתר
- שימוש באתר מהווה הסכמה לתנאי תקנון השימוש בו -
כל המוצג באתר זה הינו בגדר מידע לעיון בלבד ואין להתייחס אליו כהצעה או המלצה לביצוע או לאי-ביצוע של פעילות כלשהי. לחצו כאן לעיון בתקנון השימוש האתר