shay1_29112010 [IKF].JPG
דף הבית מרכז ידע צלילה חופשית דייג בצלילה חופשית דייג בצלילה חופשית - הקיאק - והחיבור הטבעי

דייג בצלילה חופשית - הקיאק - והחיבור הטבעי
נכתב ע"י אמבוש   
שבת, 14 יולי 2007 12:58

תגיות :Diving | Fishing

 Image

מה כבר לא נכתב על הספורט / תחביב / וההתמכרות הנפלאה אליו....
באופן אישי מאז שאני זוכר את עצמי ועוד לפני, הייתי מחובר לים. יש בים משהו מרגיע ברמות שלא ניתנות להסברה ומספיק לשבת על החוף ולהתבונן בו בשביל להפנים את הרוגע והשלווה אותה הוא משדר.

האינסטינקט האנושי והיצר הטבעי משדרים לנו שהים זה לא המקום הטבעי שלנו שכן מצד אחד הים גדול, מסוכן, אחד מאיתני הטבע המסוכנים ביותר והבלתי ניתנים לשליטה הגורם הרס בקנה מידה תנכי.....ומצד שני בעל תכונות, סודות, אוצרות שלא ניתן לעמוד בפניהם.

היום אנסה לעמוד על הדייג בצלילה חופשית מהזוית של הדייג בצלילה החופשית ולא מההיבטים הטכניים והנפשיים של שיפור היכולות הגופניות על מנת להתאים ולהרגיל את הגוף לסוג תחביב זה.כללי
מזה אין ספור שנים מנסה האדם לכבוש את הכחול העמוק הגדול והנפלא הזה, החל משולי הפנינים, דרך פעמוני הצלילה, חליפות הצלילה עם האויר הדחוס, המצאת מיכלי הצלילה וכלה בצוללות מתקדמות; אבל אותנו מעניינת הצלילה החופשית, כמובן.

אנחנו היום זכינו להיכנס לתחום הזה כאשר לרשותנו מירב האמצעים הפיזיים כגון ציוד ברמות כמעט ללא גבולות הכל תלוי בסכומים בחשבון הבנק של הצוללן החופשי, ומבחינתי, הדבר החשוב ביותר הינו כמובן כמויות המידע הנגיש שזכינו לו דרך האינטרנט על התחביב הנפלא הזה.

ניתן לאמור שדרך הצלילה החופשית אנחנו מגלים המון על עצמנו ו/או את עצמנו מחדש. יש משהו בצלילה החופשית שמחבר אותנו עם עצמנו, בייחוד עם המצרך המיוחד והנדיר הזה שהופך נדיר יותר ויותר עם הצורך לקיום, פרנסה, משפחה, ריצות, סידורים, מחוייבויות, לקוחות, וכד' – והכוונה היא ל"שלווה", לרגיעה הפנימית, להתבוננות הפנימית, אם תרצו אשר לה זוכים בחוויית הצלילה החופשית. זהו פסק זמן מהכל, מהפלאפון מריצות היום יום וזוהי, בשבילי לפחות, הדרך להירגע אחרי יום עבודה מפרך, או כל דבר אחר. השעות בהן אתה מבלה בין מים לשמיים ובין מים למים  - אין דרך להסביר את זה חייבים להיות שם כדי להבין.


איך מגיעים לצלילה טובה ?

זאת לדעתי השאלה שמבדילה את הצולל המתחיל מהצולל המתקדם. שאלה זאת מגיעה עם הניסיון ועם ההבנה כי יש ימי צלילה טובים ויש ימי צלילה רעים. יש ימים בהן אתה מגיע לזמני תחתית יפים ויש ימים בהם הכל לא הולך טוב. יש ימים אשר מצליחים להירגע תוך מס' צלילות בודדות ולהגיע לצלילות כמעט מושלמות ויש ימים אשר אתה מגיע, אם בכלל לצלילה איכותית רק בסוף היום לאחר מס' שעות צלילה.

מי מאיתנו לא חווה ימים בהם לא רואים אף דג? וכאשר מגיעים הביתה ולא מצליחים לישון מבינים כמה אנחנו לחוצים, כמה המחשבות שלנו נודדות וכמה לחוצים היינו להוציא דגים?

לדעתי ככל שאנו לחוצים יותר להוציא דגים, יש משהו בהתנהגותנו אשר משפיעה על הדגים ומזהירה אותם כי אנחנו במצב צייד ואנו מסוכנים.

מנגד, המפתח לצלילה טובה הינו – הכושר או היכולת להירגע במים. קל לכתוב את זה, קל לאמר את זה אך כל כך קשה ליישם את זה. בימים בהם אנו נכנסים למים רגועים, ומצליחים לשמור על הרגיעה במים, אנו משדרים פחות סכנה לדגים ומצליחים להיטמע בסביבה יותר וכמובן שמצליחים להשיג זמני צלילה מכובדים יותר.

מנסיוני האישי אוכל לאמר כי ככל שהיום שעבר לפני הצלילה היה מתוח יותר ומלחיץ יותר כך יהיה קשה יותר להירגע בצלילה.

ככל שאכלת יום לפני וכן לפני הצלילה מזון קל יותר ובריא יותר המלווה בשתיה של נוזלים בכמות מספקת, כך יש סיכוי שהצלילה תעבור טוב יותר.

לכל צוללן חופשי יש את הטכניקה אותה הוא פיתח לעצמו להירגע במים וכל אדם מתאימה דרך אחרת אותה יש לגלות לבד או עם מדריך צלילה חופשית מוסמך שיכול להדריך ו/או לכוון אותנו למפתח הקסם הזה.


קורס צלילה חופשית ?

הרבה שואלים את השאלה האם קורס צלילה חופשית הינו דבר חיוני לצולל החופשי או שמה מדובר בשיטה נוספת לרוקן את כיסנו.

אי אפשר להדגיש מספיק את העובדה כי, לדעתי, הקורס הינו חובה לכל צוללן מתחיל, שכן הקורס מקנה כלים וטכניקות אשר יכולות לקצר שנים של ניסוי וטעייה עצמיים, שלא לציין את המודעות לנושא הבטיחות.

לי באופן אישי הצלילה עם אדם מוסמך עזרה לשבור את המחסום הפסיכולוגי של המים העמוקים. כמו כן זה תרם להבנה ולהיכרות עם הגוף שכן לאחר הקורס אתה מודע יותר ליכולותיו של הגוף. מותר לציין כי בצלילת יום יום לדייג, אין כמעט מצב להגיע לזה לבד ללא לקיחת סיכונים של ממש, שכן הבורות או חוסר הידיעה לסכנות שבמים עוטפת את כולנו, וללא קורס והסברים על השינויים הפיזיולוגיים שלנו בסביבה שאינה טבעית לנו – הינם גורם לסכנה של ממש.


בטיחות

נכון, זה ממש לא טבעי לשלב במאמר שכזה אזהרות אך הדבר אינו רק חיוני אלא חובה של ממש  וכורח המציאות. חובה עלינו לשנן כללי בטיחות בסיסיים בטרם ניכנס למים.

לצערי הרב, אובדנו של שחר בצלילה חופשית ולא הרגשת הזהירות הטבעית - הוא שגרם לי להסתכל פנימה אל תוכי ולהיבהל מהמהירות בה רצתי קדימה ובקפיצת ראש למים עמוקים תוך זריקת כללי הזהירות מבלי שים לב. כל יום צלילה אתה מוותר לעוד כלל זהירות ומותח עוד קצת גבולות...... פשוט כי..... אתה יכול. אובדנו של שחר גרם לי, באופן אישי, לעצור, להתבונן, להבין ולהפנים את הברור מאליו...אם זה קרה לשחר עם יכולותיו הגבוהות בוודאי ובטח שזה עלול לקרות לכל אחד מאיתנו.

אי אפשר גם להתעלם מריבוי הפורומים והדרבון החיובי והשלילי העולה מהפורומים. כצולל חופשי אתה קורא דוחות של אנשים, אתה רואה את התמונות של הדגים הגדולים, את העומקים בהם הם צוללים ואתה רוצה גם!!!  כל יום אתה מותח את הגבול קצת יותר ולוקח סיכונים נוספים ומגיע למצב בלתי רצוני של תחרות עם אנשים ועם עצמך אשר ניתן להיגרר אליה מבלי משים ואז אם מוותרים לכללי הזהירות אזי מזמינים אנו את האסון לפתחנו.

אנא – ראו מאמר זה כאזהרה מלב אל לב.בריאות

אין לצלול כאשר הגוף מוחלש על ידי מחלה, עייפות, חוסר שינה או תחת תרופות העלולות לפגוע בערנות.  כאשר הגוף מוחלש, זמני הצלילה, זמני התחתית מתקצרים ולכן יש נטייה לצוללן לנסות "למשוך" את הזמנים מעבר לזמנים הרגילים ואז מחכה האסון בפתח.

יש לשים דגש על בעיות הנובעות מסינוסים, אזניים, ונזלת. צלילה עם אחד מאלו עלולה לגרום לנזק בלתי הפיך לעור התוף ו/או מערכת הסינוסים.

אין לצלול לאחר אכילה, יש לחכות מס' שעות.

אין לצלול לאחר שתיית משקאות משכרים או כל חומרים משני תודעה.


רובה דייג

ככלל יש לנהוג ברובה הדייג בכל כללי הזהירות של כלי נשק חם.

לעולם אין לדרוך רובה דייג מחוץ למים.

יש לדרוך את רובה הצלילה רק לאחר הכניסה למים.

יש לפרוק את הרובה בטרם היציאה מהמים.

אין לכוון רובה צלילה לעבר אדם אף אם אינו דרוך.ציוד :

  • מצוף סימון.
  • מי שתיה.
  • סכין צלילה – המותאם לחיתוך רשתות ולהריגת הדגים.
  • חליפת צלילה ו/או לייקרה להגנה מהמדוזות וקרינת השמש בקיץ והגנה מהקור בחורף.בן זוג :

רצוי לצלול בכל עומק עם בן זוג.

בצלילות עמוקות חובה לצלול עם בן זוג.

מומלץ בצלילות מעל 15-18 מ' לצלול עם בן זוג כאשר בכל צלילה בן הזוג "שומר" מלמעלה על הירידה והעלייה של בן הזוג, כאשר בימים בהם הראות לא טובה חובה לדווח לבן הזוג לפני כל צלילה את משך הצלילה המוערך.


דיווח :

רצוי ומומלץ לדווח לאדם קרוב על  שעת היציאה לצלילה, מיקום אתר הצלילה ושעת חזרה משוערת. בכל מקרה של שינוי יעד יש לעדכן – למקרה חרום חלילה.


האם יש סכנות בצלילה חופשית ?

אכן כן. הסכנות בצלילה חופשית אינן מעטות כלל ועלולות להסתיים בתאונות טרגיות. הנה מס' דוגמאות:

סמבה / עילפון מים רדודים- מצב בו הגוף נכנס לרעידות והתכווצויות שרירים בלתי רצוניות עקב חוסר בחמצן ו/או עודף CO2 כאשר במצב החמור יותר מגיעים לעילפון במים.

הסתבכות ברשת, חוטי דייג.

הסתבכות הציוד בקרקע סלעית.

צריבת מדוזות.

התייבשות.

פגיעה מכלי-שייט חולפים.

פציעה מציוד לקוי כגון רובה שלא מתוחזק כראוי.


אילו סוגי צלילה חופשית לדייג יש?

מים פתוחים
סוג זה של צלילה מאופיין בירידה שקטה לתחתית בחירת מיקום מועדף והתמקמות על מנת להמתין לדגים חולפים.

לסוג זה של צלילה דרושים רובים ארוכים יותר, רצוי שלרובה תהיה גלגלת עם חוט על מנת לאפשר לצוללן החופשי להגיע לפני המים ו/או להיות מחובר למצוף. בנוסף על הסנפירים להיות ארוכים יותר וככל שמעמיקים יותר על להב הסנפיר להיות קשה יותר. כמו כן רצוי שתהיה מסיכה בעלת נפח נמוך של אויר על מנת שלא נידרש להוציא כמות אויר גדולה מידי מהראות על מנת לנטרל את הלחץ החיצוני המופעל עלינו בזמן הצלילה לעומק.


מערות וסלעים ("חפירות")

סוג זה של צלילה מאופיין בירידה לקרקע סלעית וחיפוש אחר מערות וחריצי סלע בהם שוכנים הדגים.
באופן טבעי, לסוג צלילה זה דרוש רובה קצר.

בכל הנוגע להעדפת סוג הרובה, יש המעדיפים רובה גומיות ויש המעדיפים רובה לחץ אויר.

סנפירים – הסוג והאורך תלוי בעומק הצלילה, ככל שאנו צוללים לעומקים רדודים יותר, רצוי שהסנפירים יהיו קצרים יותר וככל שמעמקים יותר, והתנועה בתחתית מצומצמת יותר יש עדיפות לסנפיר ארוך יותר וזאת על מנת לאפשר לנו יכולת תמרון רבה יותר בין הסלעים וחריצי הסלע.

מסיכה - לעומקים רדודים כל מסיכה תתאים ובלבד שתהיה אטומה או מסיליקון שחור על מנת שלא נסתנוור כאשר מנסים להביט לתוך מערה.
פנס תת מימי– השימוש בפנס במערות הינו כמעט חובה על מנת להאיר את המערה ו/או חריץ הסלע בחיפוש אחר אותם דגים.

 

Image


איזה ציוד עלי לרכוש ?

  השאלה החשובה ביותר לצוללן מתחיל הינה השאלה הפשוטה לכאורה "איזה ציוד עלי לרכוש בטרם אתחיל בצלילה חופשית למטרת דייג?"  אולם התשובה אינה קלה כלל וכלל ומורכבת ממספר גורמים /מרכיבים:

עומקי הצלילה – לעומק הצלילה השפעה ישירה על הציוד שלנו.

משקולות – ככל שנעמיק נידרש משקל נמוך יותר;

הדגים אותם מצפים לתפוס– כלל עלינו להתאים את הציוד שלנו לדגים אותם אנו מצפים לפגוש. לדייג מנוסה בדרך כלל יש מס' רובים במס' אורכים שונים והרכבי גומיות וחיצים שונים על מנת להתאים הציוד למצבי דייג משתנים. על מנת לדוג בצלילה חופשית רשימת הציוד הינה כמעט אין סופית אולם אנסה לעמוד על הציוד הדרוש להתחלה ומתקדמים. ככלל מומלץ לנסות את הציוד בטרם רוכשים אותו שכן בספורט זה כמו בסוגים אחרים לכל אחד יש העדפות אישיות ודבר המתאים לאחד לא בהכרח יתאימו לאחר.

רישיון דייג לצלילה חופשית - בראש ובראשונה עלינו להצטייד ברישיון דייג לצלילה חופשית מאת משרד הספנות אגף הדייג.

סנפירים: עקב פתוח או סגור? סנפיר ארוך או קצר? הכל תלוי בסגנון הצלילה. באם נכליל את הנושא ניתן לאמר כי למים רדודים וסביבה סלעית הדורשת תמרון רב עדיף סנפיר קצר, וכי למים עמוקים יותר רצוי סנפיר ארוך יותר.

Imageגרביים/נעלי צלילה – בהתאם לסוג הסנפיר וסוג הצלילה;

Image


סכין – רצוי סכין אשר תשמש הן להריגת הדג עם תפיסתו וכן לבטיחות במקרה שחלילה מסתבכים ברשת ו/או חוטי דייג

 Image


חליפת צלילה: עובי החליפה משתנה בהתאם לעונות השנה. בעונת חורף מומלץ חליפות "אופן סל" ו/או טיטניום של 5 מ"מ ומעלה; בעונת הקיץ מומלץ חליפות 1.5 מ"מ באם צוללים במים עמוקים ו/או חליפת לייקרה לשם הגנה מקרני השמש והמדוזות.

Image

כפפות – משמשות להגנה מפני הסלעים, לאחיזה טובה יותר של הדגים שנתפוס וכן לאחיזה משופרת בגומיות הרובה בזמן הדריכה.

Image


חגורת משקולות – קיימים שני סוגים עקריים: בד וגומי. לטעמי האישי רצוי מגומי, שכן חגורות אלו אינן "משחקות" על הגוף ואינן זזות בניגוד לחגורות בד.

משקולות – משמשות לאזן אותנו במים ולהביא אותנו למצב הרצוי בו כאשר נגיע לקרקעית בעומק הרצוי לא נידרש להיאחז בסלעים אלא נשכב בנוחות על הקרקעית ללא מאמץ. כמות המשקולות בהן נשתמש לצלילה משתנה בתלוי בעומק הצלילה, עובי החליפה, משקל הגוף ואחוזי השומן.

שחילר– על התקן זה אנו משחילים את הדגים שניצודו ומכאן שמו. יש הנוהגים להשתמש בחוט חשמל מבודד עבה, ויש כמוני הנוהגים להשתמש בחוט דייג עבה וחתיכת נירוסטה מחודדת.

Image

מסיכה– תלוי בעומק ובסגנון הצלילה. קיים מגוון רב בשוק וכל אחד יתאים לעצמו למבנה פניו. יצויין כי ככלל בודקים את התאמת המסיכה לפנים כאשר אנו מגולחים, מניחים את המסיכה על הפנים כאשר הפנים כלפי הרצפה (ללא הגומיות מסביב לראש) ושואבים אויר פנימה. באם המסיכה נצמדת לפנים – המסיכה מתאימה.

שנורקל – תלוי בהעדפה אישית יש גוון סוגים ויש להתנסות.

שעון צלילה– למתקדמים.

Image


רובה – בנושא זה יש אין ספור דעות לכאן ולכאן בכל הנוגע: רובה לחץ אויר או גומיות? עובי הגומיות? מס' הגומיות?
עובי החץ?
רובה ארוך או קצר?
יקר או זול?
אנסה לגעת בנושא זה בהרחבה במאמר אחר. אולם ניתן לאמר כי למתחילים ככל שהעומק בו אתה צולל רדוד יותר ובאזור מסולע/מרינה אורך הרובה יהיה קצר יותר וככל שאתה צולל בעומקים גדולים יותר ובמים פתוחים הרובה יהיה ארוך יותר ובעל עוצמה חזקה יותר.

Image
 

גלגלת לרובה - כן או לא? יש כאלו המעדיפים להשתמש ברובה עם גלגלת ויש כאלו המעדיפים להשתמש במצוף הסימון עם חוט צף. לכל שיטה יש את היתרון והחיסרון שלה. ובכך אגע במאמר נפרד. יצויין כי הגלגלת ו/או המצוף מיועדים לשם מלחמה עם דג גדול ו/או באם ירינו בדג במערה יתאפשר לנו להגיע לפני המים ולנשום ללא שנאלץ להיפרד מהרובה.

מצוף סימון  – מעבר לאמור לעיל, המצוף הינו אביזר בטיחות מהדרגה הראשונה לצולל החופשי שכן המצוף  מתריע בפני כלי שייט חולפים על הימצאותנו במים. הדבר חשוב ביותר שכן לכלי שייט מנועי קשה ביותר להבחין בכחול הגדול בראש צוללן המבצבץ מבין הגלים.


דרכי הגעה לאתרי הצלילה:

דרך ההגעה של כל צוללן חופשי מתחיל הינה לריף הקרוב לחוף ו/או לשובר הגלים הקרוב.
למי שהפרוטה מצויה בכיסו יש את האפשרות להגיע למקומות רחוקים יותר באמצעות כלי תחבורה כגון רכב, סירה, קיאק וכד' ואז נפתח עולם הצלילה המוגבל שלנו למקומות חדשים ורחוקים יותר ונגישים פחות לציבור וכתוצאה מכך גם הדגים פחות זהירים ומוטרדים דבר שעלול לתרום לתפיסות מרשימות יותר.


הקיאק:

ניתן לכתוב מאמרים ארוכים על הכלי המדהים הזה שמאחד בכלי שייט אחד: ניידות, עלויות אחזקה נמוכות, ביטול התלות באחר והחשוב מכל השקט בו אתה מגיע לאתר הצלילה.

ניידות היתרון הבולט של הקיאק הוא בניידות שלו, הקלות בו ניתן להעמיס אותו ולהעבירו ממקום למקום ברכב. ההתארגנות ליציאה לדייג מקיאק הינה יחסית מהירה, אך דורשת תכנון קפדני הנוגע למצב הים, רוחות המשפיעות על תכנון המסלול כיווני היציאה והחזרה לחוף וכד'.

עלויות אחזקה החיסכון בעלויות באחזקת קיאק לעומת סירה או כלי מנועי הינו אדיר. ברכישת קיאק המדובר בהשקעה ראשונית סבירה, כאשר אין את הסיכון לקלקולי מנוע, שיפוצים, הוצאות דלק וכד'.

העדר תלות בזולת - העדר התלות בזולת הינו יתרון חשוב לצוללן החופשי שכן בסירה אתה תמיד נזקק לשותף שכן חל איסור על יציאה לשייט בסירה ללא ליווי, לעומת הקיאק בו אתה מעמיס הציוד ויותר לשייט בדד עם או בלי ציוד דייג / צלילה.

השקט אין ספק שזהו אחד מהחשובים שביתרונות הקיאק על פני כל כלי שייט אחר. אי אפשר להדגיש מספיק את החשיבות שבהגעה שקטה לאתר הצלילה או הדייג.

לטעמי השילוב של כל הגורמים האלו בייחוד השקט בו נע כלי שייט זה במים הפכו את השילוב בין דייג בצלילה חופשית לקיאק לטבעי ואנו רואים עלייה מתמדת בצטרפותם של הצוללנים החופשיים לחוג הקיאקיסטים. יצוין כי השקט וההתבוננות העצמית החשובים כל כך לצולל החופשי, לטעמי מתחילים עם טקס ההתארגנות על הציודים.  התכנון, הארגון, הקשירה האיבטוח והחתירה, כאשר בכל זמן החתירה אתה למעשה מגיע לאיחוד הפנימי שלך עם הים, שכן יש בקיאק הקטן הזה שצף לו בים הגדול - שיעור בצניעות וענווה לצוללן החופשי, שכן בזמן החתירה אתה מבין את גודלו וכוחו של הים, ואז כמובן באם תרצה או לא אתה מגיע להבנה בעוצמתו של הים ולכן באופן כמעט בלתי רצוני נזהר יותר.
 

 

כניסה לחברים רשומים


ברוך הבא, אורח. בבקשה התחבר או הירשם.
 
 

מי מחובר כעת

3 אורחים, 0 משתמשים
סך הכל משתמשים: 3239
סך הכל הודעות: 261765
סך הכל דיונים: 23376
סך הכל קטגוריות: 7
סך הכל פורומים: 19

קישורים נוספים


Image
© 2020 IKF
כל הזכויות שמורות
מפעילי האתר
- שימוש באתר מהווה הסכמה לתנאי תקנון השימוש בו -
כל המוצג באתר זה הינו בגדר מידע לעיון בלבד ואין להתייחס אליו כהצעה או המלצה לביצוע או לאי-ביצוע של פעילות כלשהי. לחצו כאן לעיון בתקנון השימוש האתר