IMG_0385_800x597_IKF.jpg

עקרונות בטיחות בקיאק ודייג מקיאק
נכתב ע"י איל הלפרין   
חמישי, 29 מרץ 2007 10:26
Article Index
עקרונות בטיחות בקיאק ודייג מקיאק
Page 2
All Pages

תגיות :Paddling | Safety

צריך להבין שדייג מקיאקים הוא אינו ספורט בטוח ! כאשר אנחנו חותרים או דגים להנהתנו בקייאק, יש יותר מדי דברים שעלולים להשתבש :  גלי חוף גבוהים, מזג אויר משתנה, כלי שייט עם שייטים לא זהירים, אוסף מיתרים וחבלים שפזורים בכל עבר, "מיפלץ" שמושך בכוח את החכה, שתייה לא מספקת ועוד. מצבים כאלו, ועוד רבים אחרים, עלולים להסתיים בצורה מפתיעה ומסוכנת.
אימונים והכנה מראש להתמודדות עם מצבים בעייתיים, אולי לא יצליחו למנוע הקלעות למצבים אלו, אך בהחלט יסייעו להתמודד עימם.
הנושאים העיקריים הנוגעים לבטיחות בדייג מקיאקים מובאים בהמשך. כוונת המאמר לספק סקירה כללית (ובעברית ! ), על כל ההיבטים המרכזיים הנוגעים לנושא הבטיחות מדייג מקיאקים. יש לקחת בחשבון, שעל כל אחד מהנושאים, ניתן לכתוב/למצוא מאמר משל עצמו (מומלץ!).  


1. אפודת הצלה PFD Personal Flotation Device
אפודת ההצלה הוא אביזר הבטיחות החשוב ביותר ! במידה ואנו מוצאים את עצמנו באופן מפתיע בתוך המים, תפקידה של האפודה הוא לשמור את ראשנו מעל המים.
מומלץ לרכוש אפודה ייעודית לקיאקים שכן היא הרבה יותר נוחה לחותר, מאפודה למטרות שייט כלליות. ככל שהאפודה תהיה נוחה יותר, נחוש בה פחות, וככל שנחוש בה פחות, לא נהיה מודעים לקיומה ולא נחשוב להוריד אותה מהגוף כך שברגע שנזדקק לה, היא תהיה עלינו !

2. ציוד עזר : משרוקית, סכין, פנס. טלפון נייד.
מעבר לאפודה מומלצים לנשיאה מספר אביזרים בטיחותיים נוספים :
משרוקית : במידה ונקלע למצב מסוכן בים, שריקה חזקה במשרוקית יכולה להפנות את תשומת הלב של סירה קרובה ולסייע לנו.
סכין : סביבת הדייג/חותר בקיאק היא אינה סביבה מסודרת. חוטי דייג, מיתרי חיזוק, ליש למשוט, לישים לחכות ועוד, עלולים להסתבך ולהתברדק, ואיכשהו נמצא את עצמנו במרכז התסבוכת. סכין חדה בהישג יד בהחלט עשויה לעזור במקרים מעין אלו.
פנס : במידה וחשקה נפשנו בשייט ערב/לילה, לא יזיק שנוכל לסמן את עצמנו לכלי שייט קרבים או לראות לקראת מה אנו שטים.
טלפון נייד : ליצירת קשר במקרי חרום עם הגורמים המתאימים. כמובן שיש לדאוג לשקית אטומה ולבדיקה שאנו נמצאים באיזור הכיסוי שלו.

3. נפילה/טיפוס לקיאק.
נפילה מהקיאק למים, כאשר היא מתרחשת בצורה בלתי צפויה, עלולה להיות מסוכנת. ברגע אחד אנו יכולים למצוא את עצמנו במים, מנסים להבין איפה אנחנו נמצאים ואיפה הקיאק. חשוב מאד לדעת לטפס חזרה לקיאק לאחר "צלילה" לא צפויה. הטיפוס לקיאק, אפשרי ופשוט, כמובן בתנאי שמבצעים תרגולים שוטפים בנפילה וטיפוס לקיאק.
לעולם, אל תצאו לשוט בקיאק, אם אינכם יודעים כיצד לרדת או לעלות ממנו במים.

ראה הרחבה במאמר "טיפוס לקיאק במים עמוקים"

4. ביגוד מתאים.
יש להתלבש בהתאם לעונה ולמזג האוויר. למרות שאיננו נמצאים באזור בעל תנאי מזג אויר קיצוניים. עדין נפילה למים בחורף או בתחילת האביב, עלולה להיות חוויה מקפיאה למדי, ובמידה והשהיה במים הופכת להיות לממושכת, הדבר עלול להוביל להיפותרמיה. בקיץ יש ללבוש ביגוד מתאים להגנה מפני השמש החזקה.
ביגוד מתאים לכל עונה, ניתן למצוא בחנויות לציוד ספורט ימי.

5. חתירה באזור גלי החוף (Surfing Zone).
אזור גלי החוף, הוא האזור המסוכן והבלתי צפוי ביותר כשמדובר בדייג מקיאקים.
אם חפצה נפשנו לא לאבד ציוד יקר, או חלילה לסכן את עצמנו יתר על המידה, חובה עלינו, להתנסות בחתירה בגלי החוף, בשני הכיוונים כניסה לים ויציאה ממנו. ככל שנכיר יותר את התנהגות הקיאק שלנו באזור זה, כך יהפכו הכניסה והיציאה לים לבטוחות ומהנות יותר.

ראה הרחבה במאמר "כניסה ויציאה בים גלי"  

 
6. מזג אויר (תחזית)
הכרחי להתעדכן ולהתחשב בתחזית מזג האוויר היומית, לפני כל יציאה לים. גורמי מזג אויר, כמו רוח,גשם, טמפרטורה וכו' , הם גורמים שבתנאים קיצוניים, עלולים להעיב על חווית החתירה והדייג, ולסכן אותנו עד כדי סכנת חיים !
מומלץ ביותר לוותר על יציאה במידה והים סוער או גבוה מידי, לא להתרחק מהחוף במזג אוויר הפכפך, או רוחות חזקות וכו'.

7. כלי שייט נוספים.
בזמן האחרון, תופס תחביב השייט תאוצה גדולה, וכלי השייט בים מתרבים כל הזמן.
כמובן, שרובם של השייטים, מכירים את החוק ומקפידים עליו, אבל כמו בכביש, תמיד יש נהגים מסוכנים, וכהמלצה צריך להיזהר, ולהשתדל להימנע מראש ממפגשים לא רצויים עם כלי שייט אחרים.

8. ציוד דייג.
ציוד הדייג שלנו כולל אביזרים שונים וחדים, שחלקם עלול בנסיבות מסוימות ושכיחות בקיאק, למצוא את דרכו, ולהינעץ/להיתפס בגופנו. ככלל, מומלץ לשים תשומת לב מוגברת, לקרסים, דמויים וסכינים כשאנו עוסקים בדייג מקיאק.

9. הרמה והורדה של הקיאק.
בהעמסה / הורדה של קיאק , יש להוריד/להרים עם הרגליים ולא עם הגב.
בסך הכל, כוונתנו לצאת לדייג מהנה עם ידיד, ולא לבילוי אינטימי עם כירופרקט !

10. כלי ניווט.
כלי ניווט כמו GPS או אפילו מצפן פשוט, יסייעו להגיע למקום הדייג ולחזור ממנו במסלול הקצר והמהיר ביותר.

11. כובע, קרם הגנה.
כובע רחב שוליים, וקרם הגנה בעל מקדם הגנה גבוה, אולי לא יעודדו שיזוף, אבל בהחלט ימנעו חשיפה מוגזמת לשמש (התייבשות, מכת חום, שיזוף מוגזם וכו')

12. קיט עזרה ראשונה
לא תזיק, ערכת עזרה ראשונה קטנה שתהיה בהישג יד, תוכל להיות לעזר במקרה של פגיעות מאביזרי דייג שונים וכו'

13. הודעה למישהו
כשאתם יוצאים לדייג/לחתירה, תמיד כדאי לידע מישהו קרוב, על המקום, יעד , שעות יציאה וחזרה וכו'

14. אוכל ומים.
באופן כללי, עדיף לקחת את המוצרים שיעניקו לגוף אנרגיה מקסימלית כמו : חטיפי אנרגיה שונים , פרות וכו'. עדיף להימנע חטיפים ושאר מוצרים עתירי מלח, שכן מלח סופח נוזלים מהגוף בשעה שהגוף זקוק להם ביותר.
בנוגע למים, נראה שאין מה להרחיב פעילות גופנית מביאה לאיבוד נוזלים והתייבשות. לכן, יש להצטייד בכמות נכבדה של מי שתייה, ולשתות כמה שיותר לפני/במשך ואחרי החתירה והדייג.

15. בירה ואלכוהול
לכאורה, שתייה של בירה צוננת, בזמן מנוחה על הקיאק בין אכילה לאכילה, ניראת כתענוג גדול, אבל בא לא נשכח את החתירה חזרה, העמסת הקיאק על הרכב והנהיגה הביתה. ובכלל, ספורט ואלכוהול בדרך כלל לא הולכים ביחד ! (מלבד אולי, בפרמייר ליג).

לסיכום :

נושא הבטיחות בדייג מקיאקים בארץ אינו מעוגן למטיב ידיעתי בשום חוק או תקנה. כל הכללים שצויינו במאמר, מתבססים בעיקר על מודעות, הגיון בריא, המלצות מקצועיות, ומאמרים רלוונטיים (קישורים סוף המאמר). כולנו תקווה, שלא יקרה שום דבר רע, אבל אם כבר יקרה, עדיף להיות מוכנים ומודעים עד כמה שניתן

 

 

כניסה לחברים רשומים


ברוך הבא, אורח. בבקשה התחבר או הירשם.
 
 

מי מחובר כעת

2 אורחים, 0 משתמשים
סך הכל משתמשים: 3239
סך הכל הודעות: 261765
סך הכל דיונים: 23376
סך הכל קטגוריות: 7
סך הכל פורומים: 19

קישורים נוספים


Image
© 2022 IKF
כל הזכויות שמורות
מפעילי האתר
- שימוש באתר מהווה הסכמה לתנאי תקנון השימוש בו -
כל המוצג באתר זה הינו בגדר מידע לעיון בלבד ואין להתייחס אליו כהצעה או המלצה לביצוע או לאי-ביצוע של פעילות כלשהי. לחצו כאן לעיון בתקנון השימוש האתר