davidyos10052010 [IKF].jpg

בחירת קיאק לדיג
נכתב ע"י איל הלפרין   
שלישי, 03 אפריל 2007 04:16
Article Index
בחירת קיאק לדיג
Page 2
All Pages
בשנים האחרונות, הולך תחום הדייג מקיאקים ותופס תאוצה גדולה. הסיבות לכך שונות : רכישת קיאק אפשרית ופשוטה, הובלה הקיאק מתבצעת בקלות על גג הרכב הפרטי, פעולת החתירה תורמת לכושר הגופני (ומובן ל"פיגורה"), הקיאק זול יחסית לכלי שיט ממונעים ועלות האחזקה שלו אפסית.

בנוסף לכל אלה,  סביר שאתם כבר דגים מהחוף, כך שתוכלו ליישם את מרבית הידע והניסיון שרכשתם,  לטובת דייג מקיאק, היות וניתן למעשה לדוג מקיאק, בכל הצורות המוכרות. היתרונות של דייג מקיאק מתבטאים באפשרות להגיע בשקט לאזורי דייג מרוחקים מהחוף ולדוג בהם בכל סגנונות הדייג המקובלים

 

בשנים האחרונות, פותחו קיאקים העונים על כל צרכי הדייגים מבחינת התקני ציוד הדייג על הקיאק - כל מה שנותר זה לקחת חכה עם רולר ולחתור. מנגד נמכרים קיאקים בסיסים אותם יש לשפצר עצמאית לפי הצרכים האישיים, והכיף שבשפצור תורם להנאה מהתחביב עצמו.

בחירת קיאק לדייג, עלול להיות תהליך ממושך ותובעני, ובמיוחד כאשר אתם מסתכלים על המגוון הרחב של קיאקים לדייג, המצויים היום בשוק. מאמר זה לא מבטל את התהליך הממושך, אך בהחלט מעלה את הנקודות שעליכם לקחת בחשבון בהחלטה על רכישת קיאק חדש.


 

א. הכרות עם נושא הדייג מקיאק


 לפני שאתם רצים לקנות קיאק לדייג, מוטב שתלמדו קצת על הנושא. הנושא אולי צעיר במחוזותינו, אך מתפתח מאד בעולם (ובעיקר בארצות הברית). ניתן למצוא מידע רלוונטי בהרבה אתרים מקצועיים  בתחום. חיפוש ב google עם המילים kayak fishing , יוביל אתכם לעשרות אתרים רלוונטים.
 

ב.הגדרת הצרכים שלכם מהקיאק
נקודה חשובה ביותר, היא הכרת המגבלות שלכם והגדרת הצרכים האמיתיים שלכם מהקיאק.

אם תקנו קיאק שאינו מתאים או אינו עונה על הצרכים שלכם, סביר להניח שברב המקרים, תצאו לדוג בלעדיו, ותפספסו את ההנאה הגלומה בתחביב הנהדר הזה.

מספר נקודות שראוי להתייחס אליהם בהגדרת הצרכים/מגבלות : 

   1. נתונים גופניים - גובה,משקל ומצב כללי, אם אתם אנשים גדולים, ישנם קיאקים מסוימים שעשויים להתאים לכם. אם אתם קטנים, קיאק כבד המיועד לנשיאת 300 ק"ג לא יתאים לכם. קיאקים שונים יתאימו בצורה שונה לאנשים עם מבנה גוף שונה.

   2. רכב  – ברכבים גבוהים יהיה קשה להעמיס קיאק כבד על הגג, ובמיוחד אם אתם אנשים קטנים, החרדים לבריאות עמוד השדרה שלכם.
   3. מה אתם מתכננים לעשות עם הקיאק ? - חתירה לתקלות בעומק, דייג מעל ריפים רדודים יחסית, חתירות משפחתיות בכינרת עם הילדים, כניסה ישירה לים דרך גלי החוף או ממעגן/נמל, שילוב של האלמנטים השונים.

   4.  שיטות דייג צפויות – זרזור/בולוס/צלילה חופשית + כמות ציוד שתיקחו מקום אכסון ויכולת הובלה.
   5. בן זוג -  האם תמיד תצאו לדייג עם שותף נוסף ? אם כן ניתן לשקול רכישת קיאק זוגי. 
 

ברגע שתגדירו את הצרכים והמגבלות שלכם, תוכלו להתמקד במספר קטן יותר של קיאקים לדייג  המתאימים לכם.  


 

ג. החלטה על סוג הקיאק

 

קיימים שני סוגים בסיסיים של קיאקים : קיאקי ישיבה עליונה Sit On Top (SOT)  וקיאקי ישיבה פנימית, בשני הסוגים קיימים דגמים המתאימים לדייג וכאלו שלא.

קיאקי ישיבה פנימית, הם הקיאקים המסורתיים, שהחותר יושב על תחתית  הקיאק, וחלקו התחתון של גופו בתוך הקיאק.

קיאקי ישיבה עליונה, הם קיאקים חדשים יחסית, בהם החותר יושב על הקיאק, בתוך אזור ישיבה השקוע בחלקו העליון של גוף  הקיאק.

 לכל סוג של קיאק יש את יתרונותיו וחסרונותיו: קיאקי ישיבה פנימית יהיו בד"כ יבשים יותר ויציבים יותר (עקב מרכז כובד נמוך יותר), אולם קשה יותר להיכנס ולצאת מהם ואפשרויות האכסון והשפצור בהם מוגבלות.  קיאקי ישיבה עליונה רטובים יותר ויציבים קצת פחות, אולם הרבה יותר קל לרדת ולעלות מקיאק ישיבה עליונה, והאפשריות בשפצור קיאק כזה לדייג בחכות (על מגוון הסגנונות) או לצלילה חופשית, הרבה יותר גדולות.

בקיאקי ישיבה פנימית,  נעשה שימוש לדייג בעיקר באזורים בעלי אקלים קר.

בארץ,  העדפה העיקרית בדייג לסוגיו היא לקיאקי ישיבה עליונה !


 

ד. שיקולים של אורך, רוחב יציבות וכושר נשיאה

 

ההחלטות החשובות ביותר בבחירת קיאק, הן בנושא האורך והרוחב, שמכתיבים את המהירות, היציבות, יכולת תמרון, יכולת הובלה ואכסון של הקיאק ועוד. רוב הקיאקים המיועדים לדייג, הן באורך 3.00 – 4.50 מטר וברוחב 60 – 90 ס"מ. בהכללה, קיאקים ארוכים וצרים ינועו מהר יותר במים עם פחות מאמץ מהחותר. נתונים אלו, עושים את הקיאקים הארוכים לקשים יותר לתמרונים ופניות וקשים יותר לשליטה ברוח. בניגוד לכך, קיאקים קצרים ורחבים, דורשים יותר מאמץ לחתירה ולשימור המהירות, אבל, יכולת התמרון שלהם תהיה הרבה יותר טובה.

 ההיבט החשוב ביותר לקיאקים לדייג הוא נושא היציבות. שכן מה שמייחד את הפעילות על הקיאק זה הדייג, פעילות שדורשת יציבות רבה. קיאקים לדייג הם בדרך כלל יציבים מאד , ועל חלקם ניתן אפילו לעמוד. ככלל, קיאקים רחבים יציבים יותר מהצרים, אולם יש לקחת בחשבון את מידת הנסיון האישי (בדומה לרכיבה על אופניים) : קיאקים שבהתחלה ישדרו תחושת יציבות, ישדרו בהמשך תחושה של איטיות.

חשוב לזכור ! עם הזמן היכולות שלך ישתפרו.

כושר הנשיאה של הקיאק, הוא פרמטר חשוב ביותר המבטא את יכולתו של הקיאק לסחוב את משקל החותר וציודו בלי פגיעה בהתנהגות השיט שלו. ככלל, לא מומלץ, להתקרב למגבלות הכלי, שכן ההתנהגות במים עלולה להיות מסורבלת ואף פחות בטוחה. 


  

כניסה לחברים רשומים


ברוך הבא, אורח. בבקשה התחבר או הירשם.
 
 

מי מחובר כעת

1 אורח, 0 משתמשים
סך הכל משתמשים: 3239
סך הכל הודעות: 261765
סך הכל דיונים: 23376
סך הכל קטגוריות: 7
סך הכל פורומים: 19

קישורים נוספים


Image
© 2020 IKF
כל הזכויות שמורות
מפעילי האתר
- שימוש באתר מהווה הסכמה לתנאי תקנון השימוש בו -
כל המוצג באתר זה הינו בגדר מידע לעיון בלבד ואין להתייחס אליו כהצעה או המלצה לביצוע או לאי-ביצוע של פעילות כלשהי. לחצו כאן לעיון בתקנון השימוש האתר