nissim17062010 [IKF].jpg

סוף סוף מפרש...
נכתב ע"י רונן ארד   
שבת, 28 מרץ 2009 18:07

 


 

שוטי שוטי ספינתי .............  הגזעי

כשקניתי את ההובי רוולושין (יד שניה) הציעו לי את המפרש האורגינאלי של קיאקי ההובי בחצי מחיר, אבל ההוצאה הכללית הייתה כבדה וויתרתי , מאז אני פוזל בכל הזדמנות לעבר קיאקים עם מפרש ומתרגז מחדש על המחירים הגבוהים שהם נמכרים, 
עד שבאחרונה קיבלתי מחבר מפרש ישן של מפרשית ואז המוח התחיל לעבוד... 

כדי לא לבלבל, לא מדובר במפרש שבנוי במיוחד להובי אדוונצ'ר (5 מ') עם  בידונים ליציבות אלה הדגם היותר קטן של קיאקי ההובי.

המפרש שבניתי מתאים לכל קיאק ואין חובה בבידונים, מדובר בהעתק של המפרש האורגינאלי של חברת הובי, מפרש בגובה של 3.15 מ'.

בקיאקי ההובי ישנה תושבת מובנית אליה מכניסים את תורן המפרש ובנוסף וו לעיגון גומיית המתיחה של המפרש, כך שלא נזקקתי להכנה מיוחדת על הקיאק.

בקיאקים בהם אין תושבת ייעודית, אני ממליץ להתייעץ עם קפטין ג'ק או שיא-ספיד בנוגע להתאמת תושבת שמתאימה לקיאק.החומרים העיקריים:

1. מוט אלומיניום בקוטר 22 מ"מ, עובי דופן 1.5 מ"מ באורך של 315 ס"מ. ) המידות תואמות למוט האלומיניום של מפרש ההובי)
   
    אני קניתי בחברת אלומיניום "בלס-דר" בנתניה בעלות של  67 ₪ למוט באורך 6 מ' כולל חיתוך למידה המתאימה (לא מוכרים מידות קטנות יותר)     
   
    קישור לפרטים של החברה ומפת הגעה:   http://dunsguide.dundb.co.il/D600198469.aspx

2. מפרש ישן של גלשן רוח או מפרשית, אני קיבלתי מחבר. ניתן להשיג בכל מרכז שייט מפרשים ישנים, לדעתי יתנו בשמחה ללא תמורה.

3. מוט פיברגלס גמיש בדומה למוט שנמכר לדגל לקיאק רק בקוטר קטן יותר, אני לקחתי מוט כזה מקיט ישן של עפיפון שהיה זרוק במחסן באורך של 60 ס"מ,   אפשר גם יותר ארוך.

4. רצועות שחורות של תיק גב ישן.

5. חוט בנג'י באורך 40 ס"מ בערך.

6. חוט חזק ומחט.
7. כוס קפה שחור טוב אחת לשעה 


 תהליך ההכנה: 

1. צריך לחתוך את מוט האלומיניום לשני חלקים, האחד באורך של  172.5 ס"מ  והשני באורך של 142.5.
     
     למוט הקצר יותר חיברתי מוט ממתכת באורך של 30 ס"מ, חצי מוט החדרתי לתוך מוט האלומיניום ואותו אבטחתי עם בורג והחצי השני שבולט משמש כתותב לחלק השני של התורן. התוצאה שמתקבלת היא שני מוטות שווים באורכם, כאשר לאחד מהם מחובר תותב.
     
     בקצה העליון של המוט ללא התותב חיברתי פקק סגירה מפלסטיק  אותו הדבר גם בקצה התחתון של המוט עם התותב שאמר להיכנס לתושבת של הקיאק -   זה אמור למנוע שריטות בקיאק מהדפנות של מוט האלומיניום.

     ניתן להימנע מכל התהליך הזה ולהשאיר את התורן כיחידה אחת, אני לא ממליץ, זה לא נוח לאחסון ברכב ובבית ולא נוח לפתיחה וקיפול באמצע הים.

 2.  חיתוך ותפירת המפרש על פי התוכנית המצורפת, השתמשתי במחט גדולה וחוט בד מהרולר,   לאחר מכן חיבור שלוש לולאות למפרש להשחלת התורן , 

     שתי לולאות שיושחלו לחצי העליון של התורן ולולאה שלישית תושחל לחצי השני של התורן , במקום הלולאה הרביעית מחברים את גומיית הבנג'י לתחתית המפרש שתשמש למתיחת המפרש ואבטחת התורן לקיאק. הבד ללולאות נלקחו מרצועת בד שחור של תיק גב ישן.

3.  חיבור מוט פיברגלס למפרש על פי התרשים, אצלי המוט תפור למפרש באופן קבוע.

4.  בסיום התהליך התפלאתי על הקלות היחסית בהכנת המפרש וגם בעלות הנמוכה, סה"כ 67 ₪ עלות של התורן,     כל השאר ניתן להשיג ללא עלות ממשית.

5.  קישור ותמונה של תוכנית המפרש כולל מידות המפרש וגובה התורן, צריך לשים לב לזווית החיתוך של המפרש, בהובי טוענים שבצורת המפרש הם הגיעו

     לניצול הרוח באופן מקסימאלי.

    את זוויות החיתוך ניתן לחשב בעזרת חישובי משולשים.

   
http://www.hobiecat.com/kayaking/images/accessories/sail/outbacksaillarge.jpg

בשבת האחרונה ניסוי קצר לבדיקת המפרש, פעם ראשונה קרוב לחוף. קצת התאכזבתי, ציפיתי שהשיער יעוף לאחור, נראה כמו בהילוך איטי, האמת שיש בזה משהוא שונה מהאינטנסיביות של החתירה בפדלים, יש שקט ואתה מקשיב לרוח במקום לכאבים ברגליים, זה יכול להרגיע אבל אני הייתי בלחץ שאולי אאבד

יציבות ואתהפך, סה"כ הייתה רוח לא חזקה, צריך ללמוד את התנהגות המפרש גם להבין שלפעמים צריך לשוט בזיגזג בכדי להגיע לנקודה, כי לא ניתן לשוט ישר וזה אומר שאתה תלוי ברוח.

אהבתי את הנוחות שבקיפול המפרש בתוך הים והצמדתו לדופן הקיאק בדומה למשוט, עכשיו יש על הקיאק גם משוט גם פדלים וגם מפרש, אין ספק שיש יותר אפשרויות בים וזה הופך את השייט למעניין יותר, בטח מאתגר ברוחות חזקות יחסית שבאות מכיוונים שונים,

ממליץ בחום.  בירה

תמונות :

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

 

 

 

כניסה לחברים רשומים


ברוך הבא, אורח. בבקשה התחבר או הירשם.
 
 

מי מחובר כעת

3 אורחים, 0 משתמשים
סך הכל משתמשים: 3239
סך הכל הודעות: 261765
סך הכל דיונים: 23376
סך הכל קטגוריות: 7
סך הכל פורומים: 19

קישורים נוספים


Image
© 2020 IKF
כל הזכויות שמורות
מפעילי האתר
- שימוש באתר מהווה הסכמה לתנאי תקנון השימוש בו -
כל המוצג באתר זה הינו בגדר מידע לעיון בלבד ואין להתייחס אליו כהצעה או המלצה לביצוע או לאי-ביצוע של פעילות כלשהי. לחצו כאן לעיון בתקנון השימוש האתר